Co to jest zrównoważona odzież reklamowa ?

0
Co to jest zrównoważona odzież reklamowa ?

Szanowny Kliencie! W naszym katalogu znajdziesz produkty zrównoważone, czyli takie które spełniają kryteria dotyczące materiałów z których zostały wykonane - zostały przetestowane pod kątem produkcji o obniżonej emisji substancji szkodliwych i posiadają certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100. Prezentujemy także artykuły marek, które pozyskują część bawełny z programu Better Cotton.

 

 

Produkcja o obniżonej emisji substancji szkodliwych

Produkcja odzieży reklamowej o obniżonej emisji substancji szkodliwych dotyczy artykułów, które posiadają co najmniej jeden certyfikat dot. materiału w jednym z następujących tematów: bawełna organiczna, (częściowo) z materiałów pochodzących z recyklingu, bawełna z certyfikatem Fairtrade. Niska zawartość chemikaliów to przede wszystkim zmniejszona produkcja zanieczyszczeń. Warunkiem przyznania symbolu produkcji z redukcją zanieczyszczeń jest certyfikat OEKO-TEX 100. Rozporządzenie UE Reach jest prawnie wiążące i dlatego nie jest wyraźnie prezentowane e na metce.

Bawełna organiczna zyskała na znaczeniu w przemyśle tekstylnym w ostatnim czasie, ponieważ coraz więcej konsumentów chce dokonywać wyborów świadomych ekologicznie. W przeciwieństwie do bawełny konwencjonalnej, bawełna organiczna jest uprawiana bez użycia szkodliwych chemikaliów i pestycydów. Pomaga to chronić środowisko i zdrowie ludzkie poprzez zmniejszenie potencjonalnego ryzyka związanego ze stosowaniem chemikaliów. Wszystkie artykuły opatrzone symbolem bawełny organicznej są certyfikowane zgodnie z jednym z uznanych standardów bawełny organicznej. Należą do nich GOTS, OCS 100, OCS Blended i EU Ecolabel, a także OEKO-TEX ORGANIC COTTON. Certyfikowana bawełna organiczna w procesie konwersji również objęta jest tym symbolem.

To, czy materiały pochodzące z recyklingu są bardziej zrównoważone niż nowo wyprodukowane, jest często przedmiotem dyskusji. Poprzez recykling np. odpadów z tworzyw sztucznych i produktów bawełnianych /skrawków bawełny, rozpoczyna się nowy cykl życia produktu dla istniejących materiałów. Ale oczywiście proces recyklingu wymaga również zasobów i powoduje emisję CO2; niemniej jednak gospodarka o obiegu zamkniętym jest częściowo aspektem bardziej zrównoważonego rozwoju w łańcuchu dostaw tekstyliów. Symbol (częściowo) z materiałów pochodzących z recyklingu jest nadawany wszystkim produktom, które są certyfikowane zgodnie z uznanymi standardami recyklingu, takimi jak RCS 100, RCS Blended i GRS.

Artykuły wykonane z bawełny z certyfikatem FAIRTRADE są oznaczone oficjalną pieczęcią Fairtrade Cotton. Standard ten ma na celu poprawę warunków społecznych i środowiskowych uprawy bawełny. Fairtrade to jeden z najbardziej znanych znaków zrównoważonego rozwoju na świecie. Odpowiednio certyfikowane produkty oznaczamy pieczęcią zamiast ikoną.

Produkty wyprodukowane zgodnie z uczciwymi warunkami pracy w produkcji tekstyliów są opatrzone symbolem Fair Working Conditions. Są certyfikowane zgodnie ze standardem zgodności lub poprawy warunków socjalnych w łańcuchu dostaw. Obejmuje to certyfikaty fabryczne zgodne z kodeksem postępowania Fair Weart i amfori BCSI, standardy zgodne z SA 8000, Wrap, Fair Labor Association i OEKO-TEX STeP/ OEKO-TEX MADE IN GREEN.

 

Better Cotton Initiative (BCI)

Better Cotton

Każdego roku na całym świecie zbiera się około 25 milionów ton bawełny. Tylko niecałe 1,5% z tego to bawełna organiczna. Ponad 98% światowej bawełny jest zatem uprawiane w sposób konwencjonalny, tj. bez podstawowych standardów środowiskowych.
Better Cotton Initiative (BCI) to program mający na celu uczynienie światowej produkcji bawełny konwencjonalnej bardziej zrównoważoną. Poprawie mają ulec warunki środowiskowe i warunki pracy przy uprawie bawełny. W szczególności oznacza to mi. in. zdrowie gleby na obszarach uprawnych, wzmocnienie pozycji kobiet, ograniczenie stosowania pestycydów i wydajne nawadnianie. Gospodarstwa muszą spełnić kryteria, a następnie wykazać poprawę. BCI wspiera rolników uprawiających bawełnę poprzez programy edukacyjne i szkoleniowe. Organizacja non-profi Better Cotton Initiative składa się z organizacji zajmujących się ochroną środowiska i prawami człowieka oraz firm z branży tekstylnej.

Better Cotton łączy ludzi i organizacje w całym sektorze bawełny, od pola do sklepu, w celu promowania wymiernych i ciągłych ulepszeń dla środowiska, społeczności rolniczych i gospodarki w regionach uprawy bawełny. Program Better Cotton obejmuje obecnie 22% światowej produkcji bawełny.

Program pomaga producentom odzieży reklamowej w dokonywaniu ukierunkowanych inwestycji w ulepszone konwencjonalne uprawy bawełny. Better Cotton jest często mocno zakorzenione w ich strategiach i stanowi element budowania większego zrównoważonego rozwoju w sektorze bawełny.

Oprócz bawełny z programu Better Cotton, marka zazwyczaj stosuje również inne standardy, które obejmują inne zrównoważone aspekty w łańcuchach dostaw swoich artykułów, takie jak testowanie szkodliwych substancji przez OEKO-TEX 100 lub materiały pochodzące z recyklingu.

Marki odzieży reklamowej które pozyskują bawełnę z programu Better Cotton dla niektórych swoich artykułów/kolekcji:

Komentarze do wpisu (0)

Blog chmura tagów
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl