Kurtki robocze typu soft shell to zupełnie nowe standardy odzieży outdoorowej dla pracowników, które wkroczyły po 2005 roku. Softshelle zastąpiły starodawne prochowce i kurtki robocze typu anorak. Softshelle są obecnie najpopularniejszym rodzajem odzieży outdoorowej w okresie jesienno-zimowym, który bardzo sprawdza się w naszych warunkach pogodowych. Softshelle są nowym wyznacznikiem standardów w obrębie kurtek dla aktywnych osób.
Skąd wzięła się moda na softshelle ?
Początkowo tkanina typu softshell dominowała wśród osób uprawiających turystykę góską. Dzięki swojej lekkości oraz świetnym parametrom technicznym, softshelle zyskały popularność wśród osób spędzających aktywnie czas. Kurtki softshell były odpowiedzią dla trzywarstwowej odzieży (bielizna, polar, kurtka) która była ciężka i nie do końca sprawdzała się w trudnym terenie. Jak sam nazwa wskazuje "softshell" miał być alternatywą dla odzież hard shell, a więc kurtki miały być przede wszystkim lekkie, oddychające oraz chroniące przed wiatrem i wodą.
Tkanina typu softshell jest cienka, zazwyczaj jest to dwuwarstwowa konstrukcja, składająca się z polaru oraz zewnętrznej powłoki z poliestru lub poliestru i dodatku elastanu. Zewnętrzna tkanina softshella świetnie oddycha, jest wodoodporna lecz nie chroni w 100% przed wodą. Producencie nie rzadko stosują dodatkowe membrany wodoodporne, które dodatkowo chronią kurtki przed przemoknięciem. Dodatkowo softshelle mogą być wyposażone w izolacje cieplną, choć kurtki softshell z reguły nie nadają się na bardzo niskie temperatury.
Softhelle jako idealny uniform pracowniczy
Kurtki oraz kamizelki softshellowe znalazły również uznanie w branży odzieży firmowej. Stanowią one doskonałe ubrania firmowe z logo polecane w szczególności jako ciepłą odzież firmową outdoor.
Główne zalety softshelli:
- Odzież powlekana PU świetnie nadaje się do wszechstronnych zadań. Aby zapewnić jeszcze lepszą ochroną przed wodą, szwy odzieży są podklejane aby parametr wodoodporności zwiększyć do 2.000 mm a oddychalności do 2000g/m2 na dobę,
- Kurtki mają nowoczesny styl i charakter, są dopasowane do sylwetki i nie krępują ruchów,
- Softshell posiadają praktyczne elementy i wykończenia, np. odpinany i regulowany kaptur z daszkiem, regulowane mankiety, elementy odblaskowe poprawiające widoczność, dodatkowe kieszenie, itp.,
- Są lekkie i wygodne a do tego szykowne - idealne dla pracowników którzy mają bezpośredni kontakt z klientami a jednocześnie muszą wychodzić na zewnątrz lub wchodzić do chłodnego pomieszczenia,
Z czego składa się konstrukcja softshella?
- Kurtki softshell zazwyczaj składają się z 3 warstw. Pierwsza z nich to zewnętrzny gładki materiał, który chroni ubranie i doskonale nadaje się do znakowania (zdobienia).
- Warstwą wewnętrzną, czyli ta najbardziej zbliżoną do użytkownika jest natomiast miękka tkanina z mikropolaru, która gwarantuje komfort i daje uczucie ciepła.
- Warstwa środkowa zawiera wszystkie niezbędne parametry techniczne - Jest to membrana, która odprowadza wilgoć na zewnątrz ale nie przedostaje wody do środka. Warstwa ta ma za zadanie chronić i zwiększać wygodę podczas noszenia.
W jakich branżach sprawdzi się odzież softshell?
- koleje, lotniska
- branża logistyczna
- sprzedaż
- imprezy firmowe
- szkoły
- władze lokalne
- drużyny sportowe
- sport i turystyka górska
Ania Lipińska
SDotshell to moja ulubiona odzież wierzchnia do biegania w chłodne dni. nie potrzbuje wtedy nic termo pod spód, a materiał dobrze oddycha. Na razie mam krótką kurteczkę ze ściągaczami na kapturze i na dole i sprawdza się doskonale!